Çocuklarımız İçin

Çocuklarımız için oluşturduğumuz uygun eğitim ortamlarında ve okul öncesi çocuk eğitiminde uzman eğitimci kadrosu ile hazırlanan eğitim programında aşağıda yazılan temel yetiler ve çok daha fazlası Metin Dede Anaokulunda çocuklarımızı bekliyor.

– Doğum Günleri

Metin Dede Anaokulunda doğum günleri paylaşımın, sevginin, eğlencenin bir arada olduğu sade etkinlikler şeklinde düzenlenir. Çocuklarımız aileleri, arkadaşları ve öğretmenleri ile birlikte coşkuyla doğum günlerini kutlarlar.

– Belirli Gün ve Haftalar

Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenmiş tarihler doğrultusunda çocuklarımızın farkındalığını artıracak etkinliklerle, gelişim seviyelerine uygun olarak kutlanır.

– Atölye Etkinlikleri

7C ELP modeli doğrultusunda çocuklarımızın üreten bireyler olma ve el becerilerini geliştirmeye yönelik özenle seçilen 7 adet tema ile atölye sınıfımızda çeşitli tasarımlar yapıyor ve tasarımlarımızı gerçeğe dönüştürüyoruz.

– Öz Bakım Becerileri

Öz bakım becerileri çocuklarımızın bağımsızlaşması, özgüven kazanması ve kendi kendine yetebilmesi için önemlidir. Metin Dede Anaokulu olarak çocuklarımızın öz bakım becerisi kazanmalarını destekleyip bu dönemi sağlıklı bir şekilde tamamlamalarına yardımcı oluyoruz.

– Uyku

Uyku yalnızca bir dinlenme aracı değildir. Çocuk, uyku sırasında büyümekte, öğrenme daha net, hafıza daha güçlü olmaktadır. Uyku sırasında beyin başta olmak üzere bütün vücut kendini onarır, yeniden yapılandırır. Uykunun ilk çocukluktaki önemi çok büyüktür. Bu yüzden okulumuza tam gün devam eden çocuklarımızı isteğe bağlı olarak 13.00 – 14.30 saatleri arasında “rüya” odamızda dinlendirmekteyiz. Çocuklarımız kendi eğitmenleri tarafından hikaye okunarak, rahatlatıcı müzikler dinleyerek uykuya dalarlar.

– Sağlıklı Beslenme

Besinlerimiz sağlık bakanlığı ve milli eğitim bakanlığı onaylı “Beslenme Dostu Okullar” programına uygun olarak hazırlanmaktadır. Menümüzde mevsimine uygun meyve ve sebzelerin yanı sıra bakliyat ve et ürünleri de yer almaktadır. Hazırlanan beslenme programı her ayın başında siz velilerimiz ile paylaşılmaktadır.

– Psikolojik Destek

Okula ve arkadaşlarına alışmak sancılı bir süreçtir. Küçük yaşta çevreyi tanıma, yeni arkadaşlar edinme konusunda kimi çocuklar çekingen olabilmektedir. Okulumuzda tam zamanlı bulunan psikoloğumuz sayesinde okula ve arkadaşlarına alışma sürecinde hem çocuklarımıza hem de velilerimize destek oluyor, bu süreci en kısa sürede ve en mutlu şekilde geçirmelerini sağlıyoruz. Metin Dede Anaokulundan mezun olan öğrenciler özgüveni yüksek, kendini kabul ettiren ve sosyal çevreye uyum sağlayabilecek düzeye gelmektedirler.

– Çocuk ve Aile Etkinlikleri

Her ay belirli günlerde aileler ve çocuklarımız bir araya gelerek birlikte etkinlikler yaparlar. Bu etkinlikler Çocuk – Aile – Okul bağlarını oldukça güçlendirdiği gibi aynı zamanda çok da eğlenceli geçmektedir. Arkadaşları ve ailesi ile üreten, tasarlayan çocukların öz güvenleri pekişmektedir.
Bedensel Gelişim:
Erken çocukluk döneminde spor ve fiziksel aktivitenin önemini vurgulamaya gerek yoktur. Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur mottosuyla okulumuzda bulunan spor salonumuzda takım oyunları sahası, engelli yarışma parkuru, tırmanma parkuru ve çeşitli spor oyuncakları mevcuttur. Çocuklarımız eğlenerek öğrenir ve spor yaparlar.

– Akıl Oyunları ve Zihinsel Gelişim

Hayal gücü ve tasarımın dışında bir diğer önemli konu da pratik ve analitik düşünebilme tekniğidir. Dünyada yüzyıllardır oynanan ve uzman eğitimciler tarafından da tavsiye edilen akıl oyunları etkinlikleri Metin Dede Anaokulunda branş öğretmenleri tarafından haftalık olarak düzenli bir şekilde verilmektedir.

– Dil Gelişimi

Metin Dede Anaokulunda erken çocukluk döneminde Türkçe’nin yanı sıra ikinci ve isteğe bağlı olarak üçüncü bir dil öğrenme şansı vardır. Yaş grupları dikkate alınarak hazırlanan programda OXFORD UNIVERSITY PRESS yazarları tarafından profesyonelce hazırlanmış “MOUSE AND ME” çocuk İngilizce programı uygulanmaktadır. Büyük yaş grubundaki öğrencilerimize seçmeli ders olarak haftanın belli saatleri Fransızca dersleri de verilmektedir.

– Eleştirel Düşünce 

Okulumuzda en önem verdiğimiz konulardan bir tanesi de eleştirel düşüncenin kazandırılmasıdır. Eleştirel düşünebilen çocuklar, problemleri daha rahat görebilmekte ve çözüm üretebilme yeteneğine sahip olmaktadırlar. Okulumuzda yaptığımız etkinliklerde çevremizdeki herhangi bir problemi tespit eder, çözümler düşünür ve düşündüğümüz çözümleri ortaya koyarız.

– Paylaşım ve Güven

Güven ortamı bir okulun olmazsa olmazıdır. Çocuğun okula, öğretmene ve arkadaşlarına güvenmesi, onun öğrenim sürecini hızlandırmakta, güven duygusu sayesinde sınıfında ve ortamında daha rahat etmektedir. Güven duygusu oluşan çocuklarımız okulda arkadaşları ile önce oyuncaklarını paylaşmayı, sonra eşyalarını paylaşmayı ve en sonunda yardımlaşma ve dayanışmayı öğrenir. Sadece erken çocukluk döneminde öğrenilen paylaşma duygusu tüm hayatları boyunca onlarla birlikte olacaktır.

– Yaratıcılık

Yaratıcı düşünceyi teşvik etmek ve geliştirmek sadece Metin Dede Anaokulunun değil aynı zamanda siz ailelerin de görevidir. Yaratıcı düşünce önce hayal etme ile başlar, sonrasında hayalini eyleme dönüştürme ve sonuçlarını görmek ile devam eder. Birkaç başarısız denemeden sonra başarıya ulaşan çocuklarımız ortaya çıkardıkları olgular sayesinde teşvik edilir ve yaratıcı düşünce yapısını kazanırlar. Biz okulumuzda ahşap oyuncak atölyesi, ebru çalışması ve daha pek çok etkinlikler ile yaratıcı düşünceyi destekliyoruz!

– Liderlik

Liderlik özellikleri doğuştan kazanıldığı gibi sonradan da öğrenilebilen bir yetidir. Öğrencilerimiz sınıflarında öğretmenleri gözetiminde oynadıkları oyunlarda oyun kurma, sorumluluk alma ve oyunu yönlendirmek vasıtasıyla liderlik vasıflarını geliştirirler.

– Problem Çözme

Metin Dede Anaokulundan mezun her çocuk bir birey olarak problemleri tespit etme ve problem çözme yetisine sahip olur. Yaptığımız etkinliklerde öncelikle sınıflarımızda, daha sonra çevremizde gözlemlediğimiz problemleri ortaya koyar ve beyin fırtınası yaparak ortak akıl ile çeşitli çözümler üretiriz. Ürettiğimiz çözümleri tasarlayarak yapım aşamasına geçer ve icat ettiğimiz son ürünü de sınıflarımızda kullanırız. Bu vesile ile problem odaklı değil, çözüm odaklı düşünmeyi öğrenmiş oluruz.

– İş Birliği

İş birliğinin en güzel örneği tasarımlar ve projeler esnasında oluşandır. Sınıflarımızda çocuklarımız birlikte çalışarak ürettikleri temaları, maketleri ve yapı örneklerini sergilemekte ve birlikte çalışıp başarmanın gururunu yaşamaktadırlar. Sunum günlerinde ailelerine yaptıkları tasarımları arkadaşları ile birlikte tanıtarak ortak çabanın en güzel örneklerini ortaya koymaktadırlar.

– İletişim Kurma Becerileri

Pek çoğumuz kimi zamanlarda yeni bir ortama girdiğimizde diğer insanlardan çekinebilir ve kendimizi geriye çekebiliriz. Aynı şekilde çocuklarımız da okulumuza ilk geldiklerinde bu ve benzeri problemler ile karşılaşabilirler. Yavaş ve sabırlı bir sürecin ardından tüm çocuklarımız önce öğretmenleri ile, daha sonrasında arkadaşları ve Metin Dedeleri ile duygularını paylaşabilir hale gelirler. Sosyalleşme ortamı ve mutlu yapı çocuklarımızın erken yaşta iletişim kurma becerilerini geliştirmelerini sağlamakta ve bir ömür boyu duygularını ve düşüncelerini ifade edebilen insanlar olmalarına yardımcı olmaktadır.

– STEM Uygulamaları

Her geçen gün büyüyen ve gelişen teknolojiye ayak uydurabilmek için erken yaşta çocuklarımızı bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik ile tanıştırmak maksadı ile kurulan Science, Technology, Engineering and Mathematics (STEM) atölyemizde her hafta belirli aralıklarla çeşitli deneyler yapıyor, problemler çözüyoruz. Çocuklarımızı bilimle tanıştırıyor, deneme yanılma yöntemi ile öğretiyor ve çözümler üretiyoruz.

– Doğa ve Hayvan Sevgisi

Şehirleşmenin en yoğun olduğu bu dönemde öğrencilerimize doğayı tanıtmak, doğayla ve hayvanlar ile iç içe olmak için okulumuzda mini sera ve hayvanat bahçemizi kurduk. Seramızda bahar ayları ile birlikte her çocuğumuz toprağa çeşitli meyve ve sebze tohumlarını ekmektedirler. Hasat zamanı geldiğinde çeşitli sebze ve meyveleri dalından toplar ve doğanın onlara verdikleriyle karınlarını doyururlar. En büyük eğlencelerimizden biri de hayvanat bahçemizdeki tavuklarımızı beslemektir. Çocuklarımız tarafından beslenen tavuklar bizlere sağlıklı yumurtalar verdiği gibi çocuklarımızın hayvan sevgisi il büyümelerine de yardımcı olmaktadırlar.

bilgisayar tamircisi